Od kiedy można przeprowadzić testy na alergię u dziecka?
Jak przebiegają badania na alergię u dzieci?
Alergie dotykają nas wszystkich, również dzieci. Objawy mogą być różne, od wysypki widocznej na skórze, po alergie pokarmowe. Zazwyczaj rodzice nie są w stanie sami określić, co może być czynnikiem wywołującym alergię u ich dziecka, w takiej sytuacji warto już od najmłodszych lat przeprowadzić testy alergiczne u swojego dziecka, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W jakim celu wykonuje się testy alergiczne u dzieci? Kiedy najwcześniej można udać się na testy ze swoim dzieckiem oraz jak je do nich przygotować?
Testy alergiczne wykonywane są w sytuacji podejrzenia alergii, kiedy zauważymy u dziecka niepokojące, często nawracające objawy. Są też niezwykle istotne u najmłodszych, do których diety dopiero wprowadzane są nowe składniki. Testy są w stanie określić od najmłodszych lat, na jakie substancje dziecko jest uczulone, co pozwoli wyeliminować konkretne składniki z diety. Testy wykonuje się za pomocą niewielkiego nożyka, który zanurzany jest w preparacie z alergenami, a następnie lekarz delikatnie nakłuwa nim skórę. Tego typu test pozwala na wykrycie alergii kontaktowych i wziewnych tj. pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, roztocza oraz grzyby pleśniowe. Zazwyczaj wykonuje się około 20 ukłuć w kilkucentymetrowych odstępach na powierzchni pleców u młodszych dzieci, a u starszych na ramieniu. Wyniki badań są widoczne po upływie ok. 15 minut i następnie alergolog lub pielęgniarka przeprowadzająca zabieg ocenia wielkość obrzęków, które pojawiły się w miejscu ukłuć. Im większy obrzęk wystąpi, tym silniejsza reakcja alergiczna miała miejsce.
Istnieje także możliwość przeprowadzenia naskórkowych testów płatkowych, polegająca na przyklejeniu na skórę plastrów z alergenem, co może okazać się lepszym rozwiązaniem u dzieci, ponieważ test jest całkowicie bezbolesny.
Testy alergiczne można wykonać u dzieci, które ukończyły 3 rok życia, ale nie zawsze jest to regułą. Zdarza się, że badanie musi być przesunięte, aż dziecko podrośnie i nabierze komunikatywności. Ułatwi to przeprowadzenie badania, ponieważ dziecko, które jest niespokojne, płacze, próbuje uciec, znacząco przeszkadza podczas testów i uniemożliwia ich wykonania. Badanie trwa około 15 minut, w trakcie których nie należy się ruszać, dlatego też w takich przypadkach istnieje możliwość jednorazowego pobrania próbki krwi, na podstawie której zostaną przeprowadzone testy.
Jak przygotować dziecko do testów alergicznych?
Podstawą jest szczera i spokojna rozmowa z dzieckiem, w której zostanie ono uświadomione na temat badania i dowie się, w jakim celu będzie ono przeprowadzone. Należy zrobić to delikatnie, tak aby uspokoić dziecko i dać mu pewność, że nie ma się czego bać, a testy wykonywane są w ważnym celu. Jeżeli dziecko przyjmuje leki antyhistaminowe oraz antyalergiczne na 7 dni przed badaniem, zapewne będzie musiało zaprzestać ich przyjmowania, aby nie zaburzyć wyników. Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko cierpi na alergię pokarmową, należy wprowadzić dietę eliminacyjną, która zakłada odstawienie produktów, które mogą wywoływać reakcję alergiczną.
Alergiczne testy skórne to szybki i prosty sposób na sprawdzenie potencjalnych czynników, na które mogą oddziaływać na dziecko i wywoływać u niego alergię. Badanie pozwoli skutecznie zdiagnozować problem i wprowadzić leczenie. Potrzebujesz umówić się do alergologa w najbliższym czasie? W naszych placówkach Medyceusz czeka na Ciebie alergolog NFZ oraz prywatnie. Nie zwlekaj dłużej i umów się na wizytę.