Chociaż jedzenie robaków nie jest popularne w naszej kulturze warto się zainteresować potencjalnymi korzyściami, które płyną z ich spożywania. Mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego że owady są bardzo bogate w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe i wysokiej jakości witaminy. Świetnie sprawdzą się jako przekąska, którą możemy zabrać w podróż, ponieważ jadalne owady nie psują się zbyt szybko.

Hodowla owadów jadalnych jest bardziej ekologiczna niż tradycyjne przedsiębiorstwa rolne ze zwierzętami gospodarczymi. Mięso owadzie zawiera więcej białka w przeliczeniu na gram, niż choćby mięso krowie. Żeby uzyskać kilogram białka z uprawy owadów nie potrzeba aż tak dużych ilości ziemi, wody i paszy jak w przypadku świń czy bydła.  Światowy wzrost spożycia mięsa wiąże się z negatywnym oddziaływaniem na środowisko i przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych. Insekty to zdrowa alternatywa dla drobiu, wieprzowiny i wołowiny.

W Kauflandzie dostaniesz różnorodne produkty z owadów – naturalne batoniki i  chrupiące przekąski ze świerszczy, a także mieszanki z mączką z owadów, które idealnie nadają się do przygotowania falafeli, sosów i burgerów. Sprawdź, w których marketach dostaniesz te innowacyjne przekąski – https://www.kaufland.pl/asortyment/artykuly-tematyczne/moc-smaku-w-robaku.html

Robaki jadalne – historia jedzenia owadów

Owady były jedzone przez ludzi od zawsze. Nasi przodkowie cenili je sobie za ich  szeroką dostępność i możliwość pozyskiwania bez specjalnych narzędzi czy umiejętności. Zarówno w Biblii jak i Koranie odnajdziemy przyzwolenie na spożywanie robaków. 

Współcześnie robaki jedzone są przez 80% społeczeństwa. Za jadalne uznaje się ponad 2000 gatunków owadów. W Tajlandii nikogo nie szokuje widok koszy z pająkami na straganie, a w Meksyku spożywa się około 500 gatunków różnych robaków. W zachodnich społeczeństwach dieta bazująca na entomofagii uznawana jest za przejaw biedy, specjaliści od spraw żywienia wskazują jednak na to, że ten sposób odżywiania się jest bardzo zdrowy.

Właściwości odżywcze robaków

  • Świerszcze – zawierają w sobie wszystkie aminokwasy, których nasze organizmy potrzebują do prawidłowego funkcjonowania, stanowią kompletne źródło białka. Dodatkowo w ich składzie znajdziemy działające przeciwmiażdżycowo kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminę B12 i wapń, który jest głównym materiałem budulcowym kości i zębów, a także aktywatorem wielu enzymów, które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi.

  • Larwy mącznika – podobnie jak świerszcze, te robaki obfitują w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6. Znajdziemy w nich cenne składniki mineralne, takie jak  przeciwdziałające anemii żelazo oraz witaminy B12, B9, B3. W smaku przypominają orzechy. Rada Europejska uznała larwy chrząszcza mącznika młynarka za bezpieczne do spożywania, tym samym insekty zostały dodane do listy „nowej żywności”.

Jeśli tylko nie boisz się zwalczać swoich wewnętrznych uprzedzeń robaki mogą być fantastycznym i pełnowartościowym pokarmem!