Patrząc na przestrzeni lat, medycyna bardzo mocno poszła do przodu. Oferowanych jest tyle badań i metod leczenia, że udaje się zapanować nad większością chorób. Wskaźnik wyzdrowienia rośnie z roku na rok. Jest to dobra informacja. Warto korzystać z możliwości oferowanych przez placówki medyczne, aby długo móc cieszyć się zdrowiem. W diagnozowaniu pomagają najróżniejsze badania – w tym rezonans magnetyczny, który w skrócie określany jest MRI.
Co należy wiedzieć na temat rezonansu magnetycznego?
Rezonans magnetyczny w Lublinie to ten rodzaj badania, którego w żaden sposób nie trzeba się bać. Jest ono całkowicie bezbolesne. Jedynym minusem jest to, że trzeba leżeć w jednym miejscu przez kilka minut lub dłuższy czas. Długość badania uzależniona jest dokładnie od tego, z jakim dokładnie przypadkiem ma się do czynienia i jaki zakres będzie badany.
Na MRI można otrzymać skierowanie, ale jeżeli pacjent będzie chciał, ma możliwość zapisania się samodzielnego na takie badanie, jakie oferowane jest przez różne placówki (jedną z nich razem z danymi kontaktowymi można znaleźć na stronie https://rezonika.pl/). Nie brakuje pacjentów, którzy samodzielnie korzystają z takiej opcji. Dzięki temu nie muszą oczekiwać w kolejkach, gdzie czas oczekiwania wynosić może kilka miesięcy. W przypadku wielu chorób, czas jest bardzo szybki. Im szybciej takie badanie zostanie wykonane, tym większa szansa na wyzdrowienie. Lepiej więc wybrać prywatne badanie, które także uwzględniane jest przez lekarzy oferujących swoje usługi w ramach NFZ.
Poszczególne struktury ciała
MRI, które jest bezpieczne i nie powoduje żadnych negatywnych skutków, jest w stanie pokazać poszczególne struktury ciała, dzięki czemu lekarz ma szansę zauważyć to, czego nie widać „gołym” okiem. Wykonując rezonans można szczegółowo zobaczyć:
- układ nerwowy;
- układ mięśniowy;
- układ kostno-stawowy;
- większość narządów.
Czasem zwykłe objawy, które pacjent przekazuje swojemu lekarzowi, nie są jednoznaczne i ciężko stwierdzić, co to za choroba. Potrzebna jest dokładna diagnostyka, która pomoże również wdrożyć leczenia. MRI pomaga m.in. ocenić zmiany nowotworowe, lokalizację guzów przerzutowych, urazy mózgu, choroby neurodegradacyjne, choroby demielinizacyjne układu nerwowego, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, urazy wielonarządowe. Jak więc widać, rezonans to potrzebne badanie, które pomaga ocenić wiele jednostek chorobowych. Takich, które mogą mieć wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na długość życia. Skoro współczesna medycyna pozwala z nimi walczyć, to należy korzystać z takich możliwości.
Co należy wiedzieć przed wykonaniem rezonansu?
Do tego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest to, aby przed położeniem się na specjalne łóżko wsuwane do wielkiej tuby, pozbyć się wszelkiego rodzaju metalowych przedmiotów. Panie nie powinny mieć na sobie makijażu. Dla własnego bezpieczeństwa – w tym dniu (a najlepiej dzień wcześniej też) nie używać lakieru do włosów. Można nawet specjalnie umyć włosy, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju pozostałości. Ważne jedynie jest to, aby przed MRI wykonać analizę poziomu kreatyniny we krwi. O tym z pewnością poinformuje lekarz, który pomoże we właściwy sposób przygotować się do badania. Istnieje szansa, że rezonans zostanie wykonany z kontrastem. Wymagać będzie to podania specjalnego płynu. Jeżeli ktoś ma świadomość tego, że wystąpi u niego reakcja alergiczna, od razu musi poinformować o tym lekarza. Jednak niczego nie należy się obawiać, jeżeli rezonans będzie wykonywany.